Ücretsiz Bir Yazı Programı: Bibisco

Bibisco roman yazarlarının işini kolaylaştırmak amacı taşıyan ve ücretsiz olarak dağıtılan özgür bir yazılım. Bu programla birlikte kitap projenizin bölümlerini ayrı ayrı düzenleyebilir, her bir olayı ayrı bir yerde tasarlayıp oluşturabilir, yapmış olduğunuz revizyonları geriye dönük olarak  takip edebilirsiniz.

Programı indirmek için tıklayınız.

Bibisco Proje Ekranı

Programı yükleyip ilk projenizi oluşturduğunuzda karşınıza ilk olarak yukarıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Bu ekran üzerinden romanın yapısı, karakterler, mekanlar ve bölümlerin yer aldığı kısımlara geçiş yapabiliyorsunuz.

Yapı

Yapı (architecture of the novel) kısmında anlatıyı oluşturan parçaları toparlayabilirsiniz. Bu kısımda tüm hikayeyi tek bir cümle ile özetleyebilir, olayların kronolojik sıralamasını yapabilir, tüm hikayenin geçtiği dönemlerin ve toplumsal yapının tarifini yapabilirsiniz. Buradaki yapı romanın ilerleyişinde size yardımcı olmak amacıyla düşünülmüş. Bunu elbetteki kendi not tutma yöntemleriniz ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı (Architecture of the Novel)

Karakterler

Karakterler kısmı da benzer bir yapıya sahip. Her bir karakterinizi bu kısımda yazabilir, tüm detayları sürekli olarak gözünüzün önünde tutabilirsiniz. Karakter oluştururken size yardımcı olabilecek öneriler ve sorular da yer alıyor bu kısımda. Her türlü ilgili detayı, size yardımcı olacak yönergeler ile burada oluşturabilirsiniz.

Karakterler

 

Karakter Detayları

Mekanlar

Olayların geçtiği mekanlar için de bir kısım mevcut. Burada tüm detayları ile mekanların tasvirini yapabilir hatta yardımcı görseller ekleyebilirsiniz. Ne kadar detaylandırmak istediğiniz tamamen size bağlı.

 

Bölümler

Gelelim artık yazım aşamasına. Genel olarak romanı oluşturan her bir bölümü bu kısımda oluşturabilirsiniz. Herkesin farklı bir tarzı olabilir elbette ama herkesin tarzını yansıtabileceği bir işlevsellik mevcut burada da. Olması gerektiği gibi zengin bir metin editörü, tüm yazma deneyiminiz boyunca size eşlik ediyor.

 

Bölümler

Kitabınız ile ilgili bir de analiz kısmı bulunuyor. Siz programa veri girdikçe istatistiksel dağılımları izleyebileceğiniz grafikler oluşturuluyor bir yandan. Bölümlerin uzunlukları, mekanların dağılımları, karakterlerin görülme sıklıkları, anlatı tekniği kullanımları gibi farklı veriler mevcut.

Projeler PDF ve RTF biçimlerinde dışarı aktarılabiliyor. RTF biçimi, kitap bittikten sonra geçeceğiniz sonraki aşamalar için önemli. Tüm detayları bir ofis programı yardımıyla açabilecek şekilde dışarı aktarabiliyorsunuz bu seçenek yardımıyla.

Programın geliştiricisi 4 adet de kitap önerisinde bulunmuş. Bunlardan iki tanesi Türkçeye çevrilmiş durumda. Listelemek gerekirse;

Piyes Yazma Sanatı – Lajos Egri

Çevirmen: Suat Taşer

Yayın Tarihi 2012-07-06

Sayfa Sayısı 352

Yazarın Yolculuğu – Christopher Vogler 

Yayın Tarihi 2012-11-01

Sayfa Sayısı 472

 

 

 

Programın henüz Türkçe desteği yok. Türkçe çevirisi için çalışmaktayım. En kısa zamanda tamamlamayı ümit ediyorum. Bitirdiğimde bu yazıda bir güncelleme yapacağım.

 

 

Paylaş
Kaan Bodur Hakkında 15 Yazı
Mühendis. Mekatronik yüksek lisans ve Sosyoloji lisans öğrenimine devam etmektedir.

İlk yorum yapan siz olun.

Bir Cevap Yazın