GNU/Linux için Not Tutma Programları

GNU/Linux’e göç işlemimi gerçekleştirdikten sonra uzun bir süre boyunca kullanışlı bir not tutma uygulaması aramıştım. Evernote uygulamasını düzenli bir şekilde kullanıyordum ve ne yazık ki bu uygulama resmi gnu/linux sürümüne sahip değildi. Bu yazı yazıldığı sırada hala daha bu konuda bir gelişme yok. Bu süreçte denemiş olduğum farklı uygulamaların listesini yaparak deneyimlerimi paylaşacağım.

Uyarı!

 

Evernote Web

Bir evernote kullanıcı olarak yöneldiğim ilk seçenek kendi web sürümü oldu. Tarayıcı üzerinden bu servisi kullanma şansı mevcut. Ancak masaüstü uygulamasının işlevselliğine alıştıktan sonra yeterli gelmeyebilir. Yine de başarılı bir arayüze sahip ve temel ihtiyaçları karşılıyor.

evernote_web

Simplenote

Simplenote wordpress hizmetinin de sahibi olan Auttomatic firmasına ait bir uygulama. Tüm platformlarda senkronize şekilde çalışması en büyük artısı. Masaüstü uygulamaları ve mobil uygulamaları arasında sorunsuz bir şekilde senkronizasyon sağlanabiliyor. Markdown desteği de bir diğer güzel özelliği. Notlarınızı diğer kişilerle de paylaşmanız oldukça kolay. Özellikle blog yazarları için kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Yazıların ilk taslağı hazırlanırken kullanılabilir.

simplenote

QOwnNote

Qownnote uygulaması bir çok özelliği içerisinde barındırıyor. Markdown desteği servisin en önemli özelliği. Çift pencereli yapısıyla da anında notlarınızın derlenmiş halini görebiliyorsunuz. Temel markdown komutlarına da üst menüden kolayca ulaşabiliyorsunuz. Markdown kullanımına yeni başlayacak olanlar için cheatsheet görevi gören bir üst menüsü var diyebiliriz. Distraction free moduyla da dikkat dağıtıcı ögelerden kurtulup yazma keyfinizi artırabilirsiniz.

Kendi bulut sunucunuzu oluşturarak notlarınızı güvende tutma imkanına sahipsiniz. Bunun için owncloud servisi ile entegre çalışıyor. Ancak bu hizmeti kullanmadığım için detayları hakkında bilgim yok. Benim bu noktadaki önerim ise dropbox ile çalışmak. Dropbox hesabınızda oluşturduğunuz bir klasörde md (markdown uzantısı) uzantılı notlarınızı depolayabilirsiniz.

 

qownnotes

Bu servisin bence en güzel Evernote enex uzantılı yedeklerini doğrudan QOwnNote’a aktarma imkanı sunması. Sadece bu özelliği için bile kullanılabilir 🙂 Aşağıdaki kutu içerisinde bu işlemin nasıl yapılacağını kısaca göstermeye çalıştım.

Patrizio, Android ve iOS platformlarında QOwnNote programının kullanılmasını sağlayan  3.parti yazılımlar hakkında katkıda bulundu. Buraya da eklemiş olalım.  🙂 

Evernote notlarını QOwnNote'a aktarma

Typora

Görsellik ve kullanım açısından en cezbedici bulduğum, bu yazıyı yazarken de kullandığım bir diğer hizmet ise Typora. GNU/Linux, Windows ve Mac ortamlarında çalışabiliyor. Yine markdown desteğine sahip olması en güzel özelliklerinden. Notlarınızı çok farklı formatlarda da dışarı aktarma şansınız var. Tema desteği ile görsellik açısından da tatmin edici bir deneyim sunuyor. Servise entegre çalışan bir bulut hizmeti yok ancak yine Dropbox ya da benzeri bir servis içerisinde notlarınızı depolayabilirsiniz. Programın pencere yapısında dikkat dağıtan ögeler bulundurmaması yazı keyfini artırıyor. Ekstra biçimlendirme özelliklerine fare ile sağ tık hareketinden ulaşabiliyorsunuz. Çok basit ama işlevsel bir biçimlendirme menüsü mevcut. Markdown kullanmaya yeni başlayacaklar için işleri oldukça kolaylaştırdığını söyleyebilirim.

typora_

typora_2

Basket

Basket yapısı ve tasarımı itibarıyla daha çok Microsoft OneNote benzeri bir program. Kullanımı burada sıraladığım diğer programlara göre daha karmaşık geliyor bana. Ama yine de OneNote tarzından hoşlananlar için iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum.

basket

Laverna

Laverna dropbox ile entegre çalışabilen markdown temelli bir metin editörü. Tarayıcı üzerinden kullanılabileceği gibi masaüstü uygulamaları da kullanılabilir. Android uygulamasının da geliştirildiği bilgisi mevcut sitelerinde. Servisin yoğunlaştığı konu ise gizlilik. Şifreleme ile notlarınızı koruma altına alabiliyorsunuz.

laverna

 

Nixnote

Nixnote bir evernote istemcisi; evernote hesabınızı bu programda kullanabiliyorsunuz.  Ancak bugüne kadar sorunsuz bir şekilde çalıştırmayı başaramadım.

Alternatiflerin karşılaştırması için;

Uygulama GNU/Linux Windows macOS Android iOS Markdown
Zim + +
Cherrytree + + +
Focuswriter + + +
Nixnote + + +
Laverna + + + +
Google Keep Chrome Web App + + + + +
Evernote Web + + + + +
IA Writer + + + +
Basket +
Typora + + + +
PileMd + + + +
Simplenote + + + + + +
QOwnNote + + + + + +

 


Also published on Medium.

Paylaş
Kaan Bodur Hakkında 15 Yazı
Mühendis. Mekatronik yüksek lisans ve Sosyoloji lisans öğrenimine devam etmektedir.

GNU/Linux için Not Tutma Programları için 1 yorum var

Bir Cevap Yazın