Osmanlı Cadısı – Barış Müstecaplıoğlu

Osmanlı Cadısı, Barış Müstecaplıoğlu’nun son romanıdır. Fabisad’ın da kurucu üyelerinden biri olan Barış Müstecaplıoğlu, şu ana kadar  fantastik kurgu türünde çıkardığı kitapları ile anılır. Son romanı olan Osmanlı Cadısı’nda ise Müstecaplıoğlu bir bilimkurgu hatta kapakta yazdığı üzere bir İstanbul bilimkurgusu ile 266 sayfalık enfes bir kitabı bizlere sunuyor.

Kitabın tanıtım bülteninden:

‘Barış Müstecaplıoğlu Osmanlı Cadısı’nda uçan arabalarla leventleri, robotlarla semazenleri sıradışı bir kurguda ustalıkla buluşturuyor.’

Kitap yirmi üç alt bölüme ayrılmış ve her bölümde ya 18. yy’deki Osmanlı dönemine gidiyoruz ya da uzak geleceğe Iphone’un tarihi eser olarak müzelere kaldırıldığı bir zamana gidiyoruz. Kitap boyunca baskın yapan polis-robotlardan Mevlevihanelere, Osmanlı donanmasından reklam zeplinlerinin uçuştuğu, telesaat denilen iletişim araçlarının kullanıldığı, insanların sınıf farkına göre megakulelerde ya da yeryüzünde yaşadığı ve helimobillere bindiği, nüfusun doygunluk noktasına geldiği; yeşil vadilerin, parkların, bahçelerin hayal bile edilemediği bir zamana seyahat ettiriyor Barış Müstecaplıoğlu.

Bu farklı iki zamanı anlatırken yazar dilini de ona göre kullanmaya çalışmış. Distopik gelecekten bahsederken günümüz Türkçesine yakın bir dil kullanırken, Osmanlı Döneminde dil bir anda TRT dizilerindeki Osmanlı Türkçesine dönüyor ve bol miktarda lakin-velakin bağlacını görüyoruz. Her ne kadar bu durum bana amatörce gelmiş olsa da kitaba sıcak bir hava kattığını düşünüyorum. Ayrıca çok daha yoğun bir Osmanlı Türkçesiyle okunması zor bir kitap sunmadığı için durumdan ziyadesiyle memnunum.

Kitap Osmanlı donanmasında Paşa olan Haymanalı Süleyman Paşa’nın denizin ortasında büyüleyici güzellikte bir kız bulmasıyla ve kendi idaresinde olan Şahmeran kalyonunun batmasıyla ve sadece Paşa’nın ve Ayşe ismini verdiği esrarengiz kızımızın sağ kalmasıyla devam eder. Diğer taraftan ise uzak gelecekte dedektif olan Kemal’in başından geçenleri görüyoruz. Kitabın son çeyreğine kadar Ayşe’nin başından geçenler oldukça fantastik kurgu gibi dursa da yazar kitabın son çeyreğinde iyi kurgulanmış ve önemli mesajlar içeren bir şekilde tüm kitabı bir bütün haline getirebilmiş. Hatta itiraf etmeliyim ki son elli sayfaya kadar Barış Müstecaplıoğlu’nun bu iki olayı nasıl birbirine bağlayacağını çok merak etmiştim.

Bilimkurgu okumayı sevin ya da sevmeyin bu kitaptan keyif alarak okuyacağınızdan eminim. Kısa zamanda kitabı temin edip okuyacağınız ümidiyle iyi okumalar dilerim…

Paylaş
Emre Han Ata Hakkında 16 Yazı
İTÜ Makine öğrencisi ve gezgin.

İlk yorum yapan siz olun.

Bir Cevap Yazın