Peyniraltı Suyu mu Edebiyatı mı?


Hazır takip ettiğim, sevdiğim dergi ve kitap dizilerinden bahsetmişken, hiç hızımı kaybetmeden bir yenisini daha paylaşayım sizlerle. Bu sefer tanıtacağım dergiyi iki senedir düzenli bir şekilde alıyor, takip ediyorum. Öyle ki, derginin yazarlarını ve yazım tarzlarını öğrenmiş, kimin ne tarz yazacağını anlamış durumdayım. Şimdi tanıtacağım derginin adı: Peyniraltı Edebiyatı Dergisidir.

Peyniraltı Edebiyatı ismini kim nasıl buldu, bu ismi bulmak için nasıl bir kafaya erişti bilemiyorum ama derginin yeraltı edebiyatı dergisi olduğunu ve 6:45 yayınlarından çıktığını göz önüne alırsak çok da zorlanmamış olduklarını düşünüyorum. Evet, dergi bir yeraltı edebiyatı Dergisi ve aylık olarak çıkıyor.

Her sayının bir yazara ithaf edilerek çıktığı Peyniraltı Edebiyatı Dergisi sayesinde birçok yazarla tanıştım ve bu yazarlar hakkında önemli bilgiler edindim. Hatta bu yazarların hangi kitaplarını kesinlikle okumam gerektiği bilgisini de edinmiş oldum. Her ay okuyacağım kitaplardan birini (bazen ikisini) bu derginin belirlemesine izin veriyorum. Bu sayede belki de hiçbir zaman okumayacak olacağım yazar ve kitaplar hakkında bilgi ediniyor onları okuyabiliyorum.

Kırk bir sayfadan oluşan dergi, öncelikle ithaf edilen yazar hakkında yazılmış yazılarla başlayıp sonrasında da öyküler ve şiirlerle devam ediyor. Ayrıca dergide oldukça hoş illüstratör çalışmaları bulunmakta.

Mart 2013’ten Mayıs 2016’ya kadar olan 36 sayılık dergide sayı-sayı konu alınan yazarları sizin için listeledim:

Albert Camus / 1 Tomris Uyar / 2 Yusuf Atılgan / 3 Cemal Süreya / 4 Charles Bukowski / 5 Salinger / 6
Gogol / 7 Oğuz Atay / 8 Richard Brautigan / 9 Marguerite Yourcenar / 10 Dante / 11 Marquis De Sade / 12
George Orwell / 13 Ahmet Hamdi Tanpınar / 14 William S. Burroughs / 15 Boris Vian / 16 Tezer Özlü / 17 Yukio Mişima / 18
Ernest Hemingway / 19 Fernando Pessoa / 20 İlhan Berk / 21 Kurt Vonnegut / 22 Jorge Luis Borges / 23 Didem Madak / 24
Anton Çehov / 25 Sabahattin Ali / 26 Sylvia Plath / 27 Truman Capote / 28 Leyla Erbil / 29 Asaf Hâlet Çelebi / 30
Isaac Asimov / 31 Jack Kerouac / 32 Italo Calvino / 33 Hüseyin Rahmi Gürpınar/ 34 Ece Ayhan / 35 Georges Perec / 36

 

Mayıs ayından beri üç aylık bir arada olan Peyniraltı Edebiyatı Dergisinin yeni sayısının önümüzdeki günlerde okuyucuyla buluşması bekleniyor. Yeni sayının hangi yazara ya da şaire ithaf edileceği henüz bilinmese de; dergi, okuyucularına sunduğu bildiride tahminlere, isteklere ve dergide yer almak isteyen genç yazarlara açık olduğunu belirtti.

PE ara bildirisi

 

Peyniraltı Edebiyatı Dergisi’ne ulaşmak o kadar kolay değil. D&R’da satışta olsa da o kadar ilginç yerlerde tutuluyor ki satılması istenilmiyor sanılabilir. Aşağıda sizlerle derginin İstanbul ve Ankara’da satışta bulunduğu yerleri ekledim. Ayrıca internetten kitap satışı yapan kitapyurdu ve idefix gibi adreslerden de edinilebilir. Daha ayrıntılı bilgi için derginin resmi sayfasını ziyaret edeblirsiniz.

 

İSTANBUL

Moda 6:45 Dükkan

Kadıköy Mephisto

Kadıköy İmge Kitabevi

Kadıköy Sosyal Kitabevi (AKMAR)

Kadıköy Flaneur

Taksim Mephisto

Taksim Z Book Coffee Store (eski Aziz Kedi)

Taksim Pandora Kitabevi

Taksim Robinson Crusoe 389

Taksim Eylül Kitabevi (Aslıhan Pasajı)

Taksim Tünel Kırmızı Kedi Kitabevi

Mecidiyeköy Eylül Kitabevi

 

ANKARA

Dost Kitabevi

Arkadaş Kitabevi

İmge Kitabevi

Evrensel Kitabevi

 

Siz sevgili Yazı Kovanı okurlarının da Peyniraltı Edebiyatı Dergisini düzenli almanızı ve okumanızı çok isterim. Bu ve benzeri emeklere sahip çıkılması dileğiyle edebiyatlı günler dilerim.

 

Derginin resmi web sitesi: http://peyniraltiedebiyati.com/

Derginin twitter adresi: https://twitter.com/peyniralti

Dergiye öykü ve/veya şiir yollamak isteyen arkadaşlar ve çevirmenlik yapmak isteyenler için iletişim: bilgi@peyniraltiedebiyati.com

 

 

Paylaş
Emre Han Ata Hakkında 16 Yazı
İTÜ Makine öğrencisi ve gezgin.

İlk yorum yapan siz olun.

Bir Cevap Yazın